Пахова грижа у дітей

У дитячому віці пахові грижі зустрічаються досить часто. Багато батьків звертаються на консультацію до лікарів зі скаргами на появу випинання в паховій області, яке може виникати при фізичному навантаженні або при плачі у дитини. Подібна ситуація може бути в будь-якому віці. Однак, найчастіше, грижі у дітей виявляють себе у віці до трьох років. Також, діагностувати грижу у дитини можна під час планового огляду при проведенні комплексної диспансеризації. Бо ж не у всіх випадках батьки можуть правильно оцінити симптоми появи пахової грижі у свою дитину.

Чим же небезпечна пахова грижа в дитячому віці?

На сучасному етапі розвитку медицини до пахову грижу у дітей кардинально помінялися підходи в діагностиці, показання до операції, віковому періоду, в якому необхідно виконувати оперативне лікування, до методик втручань. Головними принципами на даний момент є: рання діагностика і раннє оперативне леченіе. Пахові грижі у дітей мають ряд важких і незворотних ускладнень. Умовно ці ускладнення можна розділити на ранні та пізні.

З ранніх ускладнень найбільш небезпечним є обмеження грижі . Що пов’язано з виходом і утиском в просвіті грижового мішка органів черевної порожнини і малого таза. У хлопчиків частіше обмежується кишечник, що може привести до некрозу і розриву кишкової стінки через 12-24 години після утиску, розвитку перитоніту. У дівчаток, в переважній більшості випадків, ущемляється яєчник. При обмеженні яєчника потрібна термінова операція, так як через 8-12 годин (!!!) може наступити некроз і загибель яєчника. Тому дуже важливо на ранніх етапах діагностувати наявність грижі у дитини і провести своєчасну плановою операцію в спеціалізованому медичному дитячому закладі.

До пізніх ускладнень, як у хлопчиків, так і у дівчаток, відноситься високий ризик розвитку безпліддя у зрілому репродуктивному віці. У хлопчиків наявність пахової грижі викликає порушення кровопостачання яєчка, призводить до формування щільного передаються статевим шляхом по ходу сім’яного канатика і розвитку, в подальшому, грубої деформації сім’явивідної протоки.

Це, в свою чергу, призводить до розвитку так званої обтураційної форми чоловічого безпліддя. Тому рання діагностика і раннє оперативне лікування пахової грижі у хлопчиків є основними принципами хірургічної профілактики чоловічого безпліддя. У дівчаток пахова грижа призводить до формування щільного передаються статевим шляхом в області яєчника і маткових труб, так як саме яєчник (досить часто і маткова труба) є основним вмістом грижового мішка. Тривало існуюча грижа у дівчаток може привести до незворотних змін яєчника і маткових труб, що є грунтом для розвитку жіночого безпліддя в репродуктивному зрілому періоді.

З огляду на вищевикладені факти стає зрозумілим, що пахові грижі у дітей є досить грізними і небезпечними захворюваннями і вимагають своєчасного оперативного лікування.

Де та хто повинен оперувати дітей з паховими грижами?

Будь-які операції в дитячому віці повинні виконуватися в спеціалізованих медичних дитячих установах кваліфікованими дитячими хірургами і дитячими анестезіологами. Дитячий хірург і дитячий анестезіолог належними мати сертифікати про первинну спеціалізацію і відповідну кваліфікаційну категорію. У спеціалізованому медичному дитячому закладі вся наркозно і дихальна апаратура повинні бути адаптовані до маленьких пацієнтів. В установі, в обов’язковому порядку, має бути відділення інтенсивної терапії та дитячої реанімації на випадок надання ургентної допомоги при невідкладних станах, які можуть виникнути під час операції. Батьки повинні пам’ятати про те, що лікар дитячий хірург і лікар дитячий анестезіолог несуть персональну відповідальність за життя і здоров’я їхньої дитини !!!

Існують різні підходи і методики операцій при пахових грижах у дітей. Умовно їх можна розділити на дві основні групи: традиційні методи і лапароскопічні. Оперативні втручання у дітей здійснюються тільки під загальним знеболенням (наркозом).

При традиційних методиках виконується розріз шкіри довжиною до 3,0 см по нижній складці живота на стороні грижовоговипинання. У хлопчиків виконується доступ до елементів сім’яного канатика, до складу якого входить грижової мішок. До складу сім’яного канатика входять: артерії, вени, лімфатичні судини яєчка, нерви, вагінальний відросток очеревини, м’язові волокна. Виділення грижового мішка від елементів сім’яного канатика є найважливішим етапом операції!

Так як необережні і недосвідчені дії хірурга можуть привести до травмування життєво важливих елементів сім’яного канатика яєчка, що в свою чергу, може погіршити кровопостачання яєчка. У цьому випадку мова йде про так званої хірургічної травми. У дівчаток грубе і необережне виділення грижового мішка загрожує пошкодженням круглої зв’язки матки, кровоносних судин, яєчника і маткових труб. Тому виконувати операції з приводу пахових гриж у дітей повинен кваліфікований і досвідчений дитячий хірург, який добре знайомий з анатомо-фізіологічними особливостями дитячого організму.

При лапароскопічних методах лікування пахових гриж у дітей розріз шкіри в пахових областях не проводиться взагалі !!! Виконується введення 5-міліметрового порту (діаметр) з відеокамерою в черевну порожнину в області пупка. На екрані монітора візуалізуються органи черевної порожнини і малого таза. При діагностуванні грижі проводиться чрезкожное ушивання грижового дефекту голчастим портом з фіксованою ниткою. Ця методика називається герніорафія PIRS Шви на шкіру при даній методиці не накладаються. Лапароскопічна герніорафія PIRS дозволяє мінімізувати ризи%B